Falafel King
Afhaal en levering,
●
open tot 23:00
Alle prijzen zijn inclusief btw. Levering: vanaf € 15,00 tot € 55,00, gratis levering.
Dishes
Pita bread
Falafel
Drinks
Desserts
Dishes
Falafel dish
Falafel, carrot, lettuce, red and white cabbage, tahini, parsley, hummus and bandora sauce.
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 13,00
Palestinian kebab dish
Beef, carrot, lettuce, red and white cabbage, celery, parsley, red onion, bandora, tahini and garlic sauce.
Bevat: eieren, melk, selderij, sesamzaad
€ 15,00
Hummus dish
Hummus, red and white cabbage, carrot, parsley, bell pepper, tahini sauce.
€ 9,00
Shawarma dish
Lamb and turkey, carrot, lettuce, red and white cabbage, parsley, celery, tahini and garlic sauce.
€ 14,00
Kebab & falafel dish
Beef, falafel, carrot, lettuce, red and white cabbage, onions, parsley, celery, bandora, tahini and garlic sauce.
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk, selderij, sesamzaad
€ 16,00
Chicken and falafel dish
Chicken, falafel, carrot, lettuce, red and white cabbage, parsley, celery, tahini and garlic sauce.
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, pinda's, melk, selderij
€ 15,00
Chicken dish
Chicken, carrot, lettuce, red and white cabbage, parsley, celery and garlic sauce.
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk, selderij
€ 14,00
C
Pita bread
Falafel bread
Falafel, carrot, lettuce, red and white cabbage, parsley, tahini, bandora, hummus sauce.
€ 10,00
F
Salad bread
Carrots, red and white cabbage, parsley, falafel.
€ 8,00
S
Shawarma bread
Lamb and turkey, carrot, lettuce, red and white cabbage, garlic sauce.
€ 11,00
S
Hummus bread
Hummus sauce, carrot, red and white cabbage, celery.
€ 8,00
H
Chicken bread
Chicken, carrot, lettuce, red and white cabbage, garlic sauce.
€ 11,00
C
Chicken & falafel bread
Chicken, falafel, carrot, lettuce, red and white cabbage, parsley, tahini, and garlic sauce.
€ 12,00
C
Shawarma & falafel bread
Lamb and turkey, falafel, carrot, lettuce, red and white cabbage, parsley, and garlic sauce.
€ 12,00
S
Falafel
Falafel balls (5 pieces)
€ 7,00
F
Drinks
Ritchie Cola
0,25l, € 10,00/1l, Contains caffeine (9,6mg/100ml)
€ 2,50
R
Ritchie Cola Zero
0,25l, € 10,00/1l, Contains caffeine (9,6mg/100ml)
€ 2,50
R
Ritchie Orange
0,25l, € 10,00/1l
€ 2,50
R
Ritchie Lemon
0,25l, € 10,00/1l
€ 2,50
R
Ritchie Blood Orange
0,25l, € 10,00/1l
€ 2,50
R
Gini
33cl.
€ 2,50
G
Ayran
25 cl.
€ 2,00
A
Still water
50 cl.
€ 2,00
S
Sparkling water
50cl
€ 2,00
S
Desserts
Raspberry Cheesecake
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 4,50
R
Lemon Cheesecake
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 4,50
L
Mango Cheesecake
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 4,50
M
Tiramisu Pistachio
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, pinda's, melk
€ 4,50
T
Tiramisu Speculoos
Vegetarisch
€ 4,50
T
Tiramisu Bueno
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 4,50
T
Tiramisu Oreo
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 4,50
T
Chocolate Mousse
Vegetarisch
Bevat: glutenbevattende granen, eieren, melk
€ 4,50
C